Aile planlaması hem bebeğin sağlığı hem anne, hem de maddi açıdan gerekli bir durumdur. Bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte hem anne hem de babaya büyük bir hoşnutluk yaşatır.

Bunun yanı sıra, maddi ve manevi bazı zorlukları olduğu reddedilemez bir gerçektir. Anne ve baba hemen ardından ikinci bir bebeği yapmak istemeyebilir.

Bu gibi durumlarda korunmayı tercih ederler. Fakat henüz bebeğini emzirmekte olan anneler, sütten kesilmemek için bundan kaçınmaktadır.

Emzirme sürecinde her ne kadar gebe kalmak çok zor bir durum olsa da, düşük oranlarda da olsa rastlanabilecek bir durumdur. emzirme kısmi olarak bir korunma sağlar. Fakat tam korunma için doktorunuzun size en uygun göreceği korunma yöntemlerinden birisini tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemlerden bazıları, prezervatif, spiral, aylık iğneler ve doğum kontrol hapları olmaktadır.
Aralarından en çok tercih edileni prezervatif olsa da, bu zahmetli olduğundan farklı korunma yollarına başvurulduğu da görülmektedir.

Doğumun gerçekleşmesinden 6 hafta sonra spiral kullanılabilir. Fakat ilk 6 hafta annenin sağlığı için önerilmez. Bebeğini emzirmekte olmayan anneler ise aylık iğneler vurdurabilirler.

Eğer başka bir bebek hiç istenmiyor ise, doğum sırasında kordonların bağlanması yolu ile de korunma sağlanabilir.

Doktorunuza danışmanız durumunda size yukarıda saydığımız yöntemlerden en uygun olanını tespit ederek, istenmeyen gebelik durumları ile karşılaşmanızı engelleyecektir.