Hamilelikte kadınların vücut formları değişime uğramaktadır. Büyüyen karın, şişen ayak ve kollar, ciltteki değişimler ve çok daha fazlası, hamilelikte anne adaylarında meydana gelen değişimler olmak ile birlikte, doğum sonrasında kadınları rahatsız eden durumlara da sebebiyet vermektedir. Ancak, günümüzde artık anne adayları doğumdan sonra estetik operasyonlara başvurarak bedendeki hasarı gidermek yoluna gitmektedir.

Doğum sonrasında vücutlarında değişim yapmak isteyen kadınların yaptığı yanlışlardan birisi, kuşkusuz ki doğumdan hemen sonra bu işlemleri yapma girişimleridir. Ancak, bir yeni doğum yapmış annenin estetik operasyonlar için başvurması için 6 ay kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Özellikle de büyüyen karın bölgesi nedeniyle karın germe ameliyatları için başvuran kadınlar, bunun için en az 6 ayı geçirmesi önemlidir.

Kadınlar daha çok karın germe, liposuction, meme dikleştirme, vajina daraltma gibi operasyonlara başvurmaktadır. Anne olduktan sonra ilk heyecanlar ile fark edilmeyen vücut deformasyonları zaman içerisinde dikkat çekmeye ve doğum yapmış kişi tarafından fark edilmeye başladığında, bu tarz operasyonlara başlamak uygun seçeneklerden biri olacaktır.

  1. En sık yapılan ve rağbet gören estetik ameliyat kuşkusuz ki karın bölgesi deformasyonunun çok olması nedeniyle, kadınlar tarafından karın germe operasyonlarıdır. Bu ameliyatta,  karın bölgesindeki fazla deri ve yağların tamamen alınması işlemi yapılmaktadır.
  2. Bir zayıflama işlemi olarak algılanmaması gereken liposuction (yağ aldırma) operasyonu, karın, bel ve basenlerde, bacaklarda, kollarda yer alan fazlalıkların alınmasını sağlamaktadır. Ancak bunu yapabilmek için, ideal kiloda olmak gereklidir. Karın- bel bölgesi ve basenlere sıklıkla yapılması istenen liposuction işlemi, aynı zamanda genişleyen bacak ve kollarda da sıklık tercih edilmektedir.
  3. Doğum ve akabinde doğum sonrası emzirmeler anne adaylarının başına gelen en doğal durumlardır. Meme derisinin elastikiyetini  yitirmesiyle eski formu bozulan göğüsler için de estetik işlemler yapılabilmektedir. Eski dik görüntüsünü kaybeden ve sarkan göğüslerin dikleştirilmesi için meme dikleştirme operasyonları gerçekleştirilir. Ancak, bu işlem bebek sütten kesildikten en az 2 ay sonra yapılmalıdır.
  4. Normal doğum oldukça zorlu bir işlemdir. Bu işlem sırasında zorlamalar nedeniyle, aynı zamanda doğum esnasında vajina ve anüsün kesilmesi bunun akabinde de atılan doğru olmayan özensiz dikişler nedeniyle vajinada deformasyonlar meydana gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra, fazla sayıda doğum da vajina kaslarının esnekliğini kaybetmesine yol açar. Bu durumda da vajina daraltma operasyonları geçirilerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir.