Tüm gebelik boyunca anne adayının vücut fonksiyonlarında ve fizyolojisinde çeşitli değişiklikler görülmektedir. Bunlardan birisi de adet kanamasının kesilmesi ve bu süreç boyunca bazı durumlar dışında hiç olmamasıdır.

Doğumdan sonra dahi vücut kendisini eski haline sokamayıp, bir süre daha rutine binmeyebilir. Buna lohusalık dönemi denilmektedir. Doğum yapıldıktan sonra adet düzensizliğinin oluşması kadınları tedirgin etmektedir. Bunun normal bir durum olup olmadığını bilemedikleri için, zaten gergin olunan lohusalık döneminde normalden daha çok telaş yapabilmektedirler.

Doğumun gerçekleşmesinden sonra ilk regliniz 40 gün kadar sürer. Bu normal ve olması gereken bir durumdur. rahimde kalmış olan kalıntıların dışarıya atılması için olması gereken bir durumdur. doğum sonrasında bebeğini emzirmekte olan annelerin adet kanamaları genel olarak ilk 6 ay görülmez.

Bu süreç içerisinde adet kanamasının olması beklenmemelidir. Çok nadir görülmek ile birlikte, ilk 6 ay içinde de adet görülebilir. İlk adet kanamasının olmasından sonra ise, bebeğinizi emzirmeye devam ettiğiniz için fizyolojinizdeki değişiklikler adet kanamasının gelmesini engelleyebilmektedir.

Bebeğini ilk 3 ay emziren ya da hiç emzirmeyen anneler ise ilk adetlerini çoğunlukla ilk 3 ay arasında görür.

Emzirme bırakıldığı halde adette bir düzensizlik varsa bu doktora danışılması gereken bir durumdur. gebeliğiniz boyunca sizi gözlemleyen kadın doğum uzmanına bu konuda danışmanız yerinde bir hareket olacaktır.