Bebeğini sabırsızlıkla bekleyen anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri de doğum şeklinin nasıl olacağıdır. Özellikle ilk defa hamile kalan anneler, doğumdan korkarlar ve nasıl bir doğum yapacağı konusunda endişelenirler. Anne adayının doğumun şekli konusunda bilinçli olması ve kendini hazır hissetmesi çok önemlidir.

Doğum şekli genellikle hamileliğin 37. Haftasından itibaren belli olur. Ancak yine de son ana kadar doğumun nasıl yapılacağı değişebilir. Bu durum tamamen bebeğin gelişimi ve annenin fizyolojik durumu ile alakalıdır. Hamileliğin son haftalarında bebeğin büyüme oranına, bebeğin pozisyonuna ve annenin sağlık durumuna bakılarak doğum şekline karar verilmektedir.

Doğum şekli değişebilir mi;

Hamileliğin 37. haftasından itibaren normal doğum ya da sezaryen olma ihtimaliniz belli olabilir. Ancak normal doğum iken doğum anında bazı durumlar değişebilir ve bazı göstergeler neticesinde sezaryen olmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde sezaryen doğum yapılacakken normal doğum için şartlar uygun olursa, normal doğum gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum bebeğin geliş pozisyonu ile alakalı olabilir. Bununla birlikte annenin şeker durumu, tansiyonu, nabız yüksekliği gibi göstergeler değişirse de doğum şeklinin değişmesi söz konusu olabilir.

Doğum şeklinde önemli olan sizin ve bebeğinizin sağlığıdır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesine uymanız ve kendinizi her iki doğum şekline de hazırlamanız gerekir. Normal doğumda anne ve bebek bir gece hastanede kalırken sezaryen doğumda iki gece göz altında tutulmalıdır.