Gebelik süreci bazı anneler için zorlu geçse de, genel olarak keyifli bir dönemdir. Bebeğin heyecanı ve mutluluğu mide bulantılarını ve karın kramplarını anne adayına unutturmaktadır.

Fakat doğuma yaklaşıldıkça anne adayının korkuları başlamaktadır. Özellikle normal doğum yapacak olan kadınlar doğum sırasında çok acı çekmekten çekinmektedir.

Doğumun zorlu geçeceği düşüncesi onları korkutur ve stresli olmalarına sebebiyet verebilir. Unutmayın ki, bebeğiniz sizin hissettiğiniz olumlu ve olumsuz duyguları hisseder. Stresli olmanız bebeğinizi de etkileyecektir. Hem bebeğiniz hem de sizin için, bu korkuyu minimize etmenizde yarar olmaktadır. Her insanın acı eşiği farklıdır. Bu yüzden diğer insanların “ çok zor geçiyor, çok acıyor. “ gibi söylemlerini dikkate almayınız.

Çevrenizde sürekli bu işin zorluğundan bahseden insanlar var ise onları susturup, anlatmalarını engelleyin. Bu konudan bahsetmek daha fazla gerilmenizden başka bir işe yaramamaktadır. Etraftakilerin söyledikleri şehir efsaneleri yüzünden anneler bu son ayları büyük gerginlik içinde geçirmekteler.

Sezaryen doğum isteğinde de son derecede artış görülmektedir. Bu artışın sebebi ise şehir efsaneleridir. Olumsuz düşünceler ve enerjiler olumsuzlukları, güzel düşünceler ve olumlu enerjiler ise güzellikleri çağırır.

Bu yüzden elinizden geldiğince olumlu ve güzel şeyler düşünün. Her şeyin yolunda gideceğini ve hiçbir sıkıntı çıkmayacağını kendinize söyleyin. Hamilelik sürecinizin son günlerini kendinize ızdırap etmeyip, her anın tadını çıkartın.