Doğum, kimi zorlukları ve zahmetleri olsa da ömür boyu unutulmayan, mutlulukla anılan heyecan verici bir olaydır. Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde heyecanla bekledikleri doğum anı yaklaşmaya başladığı zaman kendilerine en çok sorulan sorulardan biri ne tür bir doğum yapacaklarıdır. Kimi anneler normal doğumdan yanayken kimi anneler ise sezeryan doğum yapma taraftarıdırlar. Yazımızda doğum çeşitleri ile ilgili seçeneklerinizin ne olduğunu bulabilir, sağlıklı bir doğum için kendinizi bu muhteşem ana hazırlayabilirsiniz.

Normal Doğum

Normal doğum, doğum olayının doğal yollarla gerçekleşmesidir. Tarihten bugüne en çok tercih edilen doğum çeşididir. Normal doğum esnasında çekilen sancılar, bu doğum türünün zorluklarından biridir. Doğum acısıyla baş edebileceklerini düşünen anne adayları ise doğumun doğal yollarla gerçekleşmesi taraftarıdırlar. Sancılar doğum olayını kolaylaştıran bir etkendir. Sancılar nedeniyle vücudun kasılması artarak bebeği doğum kanalına doğru iter ve doğum olayı bu sayede gerçekleşir. Bebeğin doğum kanalına girerek hayata gözlerini açmasının bebeğin gelişiminde önemli olduğu düşünülmekte ve bu nedenle risksiz hamileliklerde normal doğum yöntemine başvurulmaktadır. 

Sezeryan Doğum

Alternatif bir doğum yöntemi olan sezeryan, bebeğin anne karnından cerrahi işlemlerle çıkartılmasıdır. Bu yönteme başvurulma nedenleri ise genellikle şunlardır;

  • Bebeğin anne karnında bulunduğu pozisyonun normal doğum için elverişli olmaması
  • Normal doğum yapmanın anne için risk oluşturması
  • Kişisel tercihler
  • Normal doğumun vereceği ağrıdan kaçınma isteği

Sezeryan, doğumu kolaylaştıran bir yöntem olmakla birlikte normal doğuma göre daha riskli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 

Suda Doğum

Gittikçe daha popüler hale gelen suda doğum, doğum olayının su ortamında normal doğum yöntemiyle gerçekleştirilmesidir. Sancı ile daha kolay başa çıkılması anne adayları tarafından suda doğum yöntemini gün geçtikçe daha fazla tercih edilir hale getirmiştir.

Peki, suda doğum yapmanın avantajları nelerdir?

  • Doğum esnasında vücudun salgıladığı ağrı kesici özelliğe sahip endorfinin suda daha kolay salgılanması
  • Anne karnında su ortamında olan bebeğin şoka uğramadan tekrar su ortamına geçerek yeni dünyaya daha rahat uyum sağlaması

Doktorlar genellikle ilk çocuklarda değil, ikinci ve üçüncü çocuklarda suda doğum önermektedirler.

Hipnozla Doğum

Adı yakın bir zamanda duyulan Hipnozla Normal Doğum, son günlerin merak edilen doğum yöntemleri arasında yer alıyor ve gün geçtikçe yaygınlık kazanmaya başlıyor. Zihnin negatif şartlanmalarının hipnoz yoluyla kontrol altına alınarak kolay ve ağrısız bir doğum gerçekleştirmeyi amaçlayan bu yöntem sadece doğum anında değil hamilelik döneminde uygulanmaya başlanılıyor. Hamileliğin 6. ayından itibaren seanslar düzenlenerek anne adayının hipnozla rahatlatılması, uykusuzluk, stres gibi sıkıntılardan uzaklaştırılması sağlanıyor. Doğum esnasında da hipnoz sayesinde acı ve korku gibi durumlar ortadan kaldırılarak ağrısız bir doğum süreci amaçlanıyor.   Bazı doktorların ‘bilimsel anlamda sonuçları ispatlanmamış bir yöntem’ olarak tarif ettikleri bu doğum çeşidinin, konusunda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi çok önemlidir.