Her yeni evlenmiş çift bebek sahibi olmak ister. İlk defa bebeği olan çiftlerin bebekleri için her şeyi yapma isteğinin ikinci bebekten sonra gereksiz olduğu düşünülüyor. Hamileliğin ilk aylarında bebekler için bir şeyler almamak gerekir. Her durumla karşılaşmayı düşünerek son aylarda bebekler için hazırlık yapmak daha mantıklı olacaktır. Anne adaylarının doğuma giderken bir telaş içinde olacağı düşünülerek önceden hazırlaması gereken bir çanta olmalı. Bu çantada hem bebek için hem de anne için gerekli olan eşyalar bulundurulur.

Doğum çantasını hazırlarken;

Doğum çantasında mutlaka olması gerekenler arasında bebek için temiz havlu, tulum ve bebek bezini sayabiliriz. Anne için ise önden düğmeli pijama ve iç çamaşırıdır. Doğum anında bir telaş durumu olduğu için bunların önceden hazır olması anne için çok kolay olacaktır. Doğumdan sonra bir gün hastanede yatmak anneyi zorlamaması için bunlar gereklidir. Anne, bazı durumlardan dolayı hastanede doktor kontrolünde olması gerekebiliyor.

Kalıcı hastalıklara müdahale edilmeli

Bebeğin kontrollerinin yapılma süreci için hastanede kalması gereklidir. Sarılık gibi bazı hastalıklar doğumdan sonra kontrol edilmesi gereken hastalıklardır. Bu hastalığa ilerlemeden müdahale edilmesi gerekir. Bu hastalıklar için gerekli eşyaların da doğum çantasında yer alması gerekir. Sarılık gibi hastalıklar için doğumun ilk günlerinde sarı örtü kullanılması eski zamandan kalma bir çözüm yöntemidir. Aslında iyileştirme etkisi büyüktür, annelerimizin yöntemi olsa da hala devam etmektedir.