Doğumun yavaş yavaş yaklaşmakta olduğu günlerde anne adaylarının içini tatlı bir telaş kaplamaya başlar. Hamileliğin kimi zorlukları sona erecek ve uzun zamandan beri hayalini kurdukları bebeklerini kucaklarına alacaklardır. Bu tatlı telaş hamileliğin son günlerine doğru yerini bir miktar endişeye bırakır. Yaşanan kimi sancılar ve kasılmalarda ‘acaba doğuruyor muyum?’ düşüncesi belirir ve bu da beraberinde stres getirir. Bu yazımızda sizlerle doğum belirtilerini paylaşmak istiyoruz.

Sıvı Kaybı

Hormonal dengedeki değişiklikler yüzünden doğum öncesinde sıvı kayıpları artmaya başlar. Bu durum halsizliğe ve iştahsızlığa neden olur. Bu nedenle doğum öncesinde bir miktar kilo kayıpları yaşanır. Eğer sizde de bu belirtiler varsa doğum çantanızı hazırlamaya başlamanız iyi olacaktır.

Enerji Artışı

Hamileliğinizin son günlerinde eğer içinizden oturduğunuz yerden kalkıp evi dip bucak temizlemek geçiyorsa, kendinizde o gücü buluyorsanız doğum anının yaklaştığını düşünebilirsiniz. Genellikle anne adayları hamileliğin son günlerinde kendilerini daha iyi hissederler ve enerji miktarlarında artış görülür. Her ne kadar içinizden o enerjiyi hemen atmak gelse de doğum anında enerjiye ihtiyacınız olacağını unutmayın ve kendinizi yormayın.

Dışkıda Yumuşama

Doğum öncesinde rahmin daha rahat çalışması adına bağırsaklar daha sık boşaltım yapmaya başlarlar. Bu durum dışkıda yumuşamaya, gaz ve ishal gibi durumların meydana gelmesine yol açar. Elbette hamilelik herkesin farklı olarak yaşadığı bir süreçtir ve herkeste aynı belirtiler görünmeyecektir.

Ağrılar

Doğum öncesinde ağrı ve kasılmalar sıklaşmaya başlar. Kimi zaman bu ağrılar yalancı doğum belirtileridir. Ancak, kasılmalar düzenli hale gelmeye başlamışsa, sırtınızda başlayıp karnınıza doğru yayılıyorsa ve gittikçe daha sancılı hale geliyorsa bu ağrılar gerçek doğum belirtisi olabilir.

Akıntı

Rahim ağzında halk arasında ‘’nişan’’ adı verilen sıvımsı bir maddenin görülmeye başlanması doğumun önemli belirtilerinden biridir. Rahimdeki kasılmaların artmasıyla salgılanan bu sıvı gelmeye başladığında panik yapmayın ancak doğuma da sayılı günleriniz kaldığı unutmayın

Suyun Gelmesi

Bebeğin çevresini çepeçevre saran kese doğumun iyice yaklaşmakta olduğu anlarda yırtılmaya başlar ve kesenin içindeki suyun bir kısmı meydana çıkar. Gelen su kimi zaman ağrıları beraberinde getirmeyebilir. Ancak, su gelme durumuyla karşı karşıyaysanız ağrı ve sancı olmasa bile mutlaka hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin!