Dış gebelik döllenmiş bir yumurtanın rahim içi dışında bir yerde tutunmasıdır. Dış gebeliğin en çok fallop tüplerinde görüldüğü saptanmıştır. Döllenmiş yumurta rahim boşluğuna kadar ilerleyemez ve tüplerde gebelik belirtileri verir. Dış gebelikte de adet gecikmesi, gebelik testlerinin pozitif olması, bulantı, kusma gibi belirtiler gözlemlenir.

Gebelik tüplerde devam etmeye başlayınca belirli bir noktaya geldikten sonra tüplerde gerilme sorunu, yırtılmalar ve kanamalar meydana getirir. Bu kanamalara zamanında müdahale edilmezse ölümlerle sonuçlanabilir.

Dış gebelik nedenleri arasında en başta tüplerin tıkanmasını söylenir. Tüplerde tıkanıklık yapan durumlarda dış gebelik gerçekleşme şansı çok fazladır. Tüplerden geçemeyen döllenmiş yumurta ve spermler kısırlığa bile sebep olmaktadır.

Tüplerde meydana gelen enfeksiyonlar da tüplerin yapısını bozmaktadır. Ve tüplerde yapışmalar meydana gelmektedir. Tüplerde yapışıklığa neden olan bir başka unsurda geçirilen operasyonlardır.
Apandisit ve over kisti ameliyatları sırasında tüplerde tıkanıklığa sebep olunabilir. Ayrıca dış gebelik oluşumunda korunma yöntemlerinden olan spiralinde etkisi azımsanmamalıdır. Spiral kullanan bir kadının gebe kalma şansı çok düşüktür ve gebe kalırsa da normalden çok dış gebelik olma olasılığı daha yüksektir. Spiral kullanan biri hamilelik belirtileri yaşıyorsa ilk önce bunun dış gebelik olup olmadığı tespit edilmelidir.

Dış gebeliğin normal bir gebelik gibi ilerlemesi mümkün değildir. Bu yüzden eğer kanama başlamadan dış gebelik anlaşılırsa kimyasal tedavi uygulayarak gebelik sonlandırılabilir. Bu yüzden kadın adet gecikmesi yaşadığı zaman hemen doktora başvurmalıdır ki dış gebelik erken safhalarda teşhis edilebilsin.