Hamilelik döneminde her anne adayının en büyük arzusu bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebilmektir. Anne adayı bebeğin cinsiyeti vs. özelliklerinden önce fiziksel olarak sağlıklı olması ile ilgilenir. Ancak elbette ki zeki bir çocuğa sahip olmak her ailenin en büyük hayali ve isteğidir. Sürekli gelişen teknoloji, uzmanların artık daha akıllı insanların olabileceği gerçeğini savunmalarına sebep olmuştur. Dolayısıyla genetik faktörlerde göz önünde bulundurularak hamilelik sürecinde beslenmenin bebeğin zekâsını doğrudan etkileyebileceği kanıtlanmıştır.

Bu sebeple anne adayının uzman kişiler tarafından önerilen yiyecekleri tüketmeleri istenmektedir. Folik asit içeren besinleri almak bebeğin zekâsını etkilediği düşünüldüğünden dolayı tüm uzmanlar tarafından önerilmektedir. Folik asit; yer fıstığı, barbunya, kuşkonmaz ve mercimek gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.

Zekâ açısından önem taşıdığı kanıtlanan ve ikinci sırada yer alan diğer besin maddeleri; dil balığı, somon ve uskumru gibi balık çeşitlerinde bulunan DHA , omega 3 ve omega 6’dır. Bu besin maddelerini hamileliğin ilk üç ayında tüketmek büyük önem taşır. Ancak DHA maddesinin süte kolaylıkla geçebiliyor olması emzirme dönemi açısından hamileliğin son aylarında da tüketilmesini gerektirir.

Beyin gelişiminde önem arz eden maddelerden biri de proteindir. Süt, yumurta, yoğurt gibi besinlerde bolca bulunduğu bilinen protein zihinsel yetiler açısından gerekli dir. B vitaminin de zekâyı dolayısıyla hafızayı etkilediği kanıtlanmıştır. B vitamini ceviz, börülce, bulgur ve sakatat gibi yiyeceklerde bulunur. Beyin fonksiyonlarını düzenleyen Antep fıstığı ve pekmez gibi yiyeceklerde bulunan demir, hamileliğin üçüncü ayından sonra alınan önemli maddedir. Uzmanlar demir içeren besinleri anne adaylarına genellikle kan ilacı takviyesi şeklinde önerirler.

Yapılan pek çok araştırma gerekli miktarda alınan iyot’un zekâyı büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir. Zeki çocuklara sahip olmak isteyen anne adaylarının hamilelik dönemlerinde haftada en az üç kere deniz ürünü tüketmeleri ve kullandıkları tuzun iyotlu olmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Çocuğunuzun bir bilim insanı kadar zeki olabilmesi için tüketilmesi gereken diğer besinler ise soya fasulyesi, yeşil sebzeler ve karaciğerde bulunan kolin maddesi olmalıdır.