İlk annelik deneyiminizi geçirdiniz, fakat şimdi yepyeni bir telaş var. Tekrar anne oluyorsunuz, peki çocuğunuza yeni kardeş geleceğini ne zaman ve nasıl söylemelisiniz?

İşte sizin için bu sorunun cevabı:

Hemen Söylemeyin

Çocuklar için zaman kavramı bizim algıladığımız şekilde ilerlemez bunun için hamileliğiniz iyice belirginleşene kadar bekleyin, çocukların sabırsız olduğunu, kardeş sahibi olacağını erken söylerseniz dokuz ayın onun için çok uzun geleceğini unutmayın. Fakat sizden önce çevrenizden biri söylerse güven duygusunu zedelememek için siz de ona en uygun şekilde yeni bir kardeşi olacağını dile getirin.

Huzurlu Bir Anda Anlatın

Çocuğun kendini mutlu, huzurlu ve rahat hissettiği bir anda, yabancıların bulunmadığı bir mekânda yeni kardeşin geleceğini haber verebilirsiniz. Bu esnada endişeli, stresli ya da kaygılı görünmekten kaçının.

Basit İfadeler Kullanın

Soyut kavramlar kullanmaktan kaçının, yeni kardeş gelince yaşanacak değişimler sade bir dille anlatılmalıdır. Örneğin; çocuğunuza kendi bebeklik fotoğraflarını göstererek anlatmak iyi bir yol.

Ses Tonunuza, Sözcüklerinize Ve Beden Dilinize Dikkat Edin

Yeni kardeşin geleceğini olumlu kelimeler kullanarak şefkatli bir ses tonuyla, jest ve mimiklerinizdeki mutluluk ifadesiyle anlatın. Kardeş sahibi olmanın olumlu yanlarını anlatarak en yakınlarınızdan örnek verin. Çocuğunuzdan özür diliyormuşçasına bir tavır takınırsanız çocuk bunu bir hata yapmışsınız gibi algılayacaktır. Özellikle böyle bir tutum sergilemekten kaçının.

Sorduğu Sorulara Sabırla Cevap Verin

Çocuklar oldukça meraklıdır öyle değil mi? Bize mantıklı ya da mantıksız gelse de onun sorduğu sorulara cevap vermek süreci daha iyi anlamasını ve huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Duygularını Söylemesine İzin Verin

Olumlu ya da olumsuz çocuğunuzun hislerini söylemesini sağlayın. Olumsuz ifadeler kullanırsa kızmayın ve sabırlı olun. Ona süreci anlaması için zaman tanıyın. Unutmayın evin gözbebeği olan çocuğunuz yeni bebeğin aileye katılmasıyla ilginin kendisinden uzaklaştığını hissedip kıskançlık gösterebilir. Bunu engellemek için değişikliklere bebek dünyaya gelmeden önce başlanmalı, görev paylaşımı yapılmalıdır. Örneğin eskiden annenin gezdirdiği çocuk, bebek dünyaya gelmeden önce baba ya da ailenin başka bir bireyi tarafından gezdirilmeye devam edilirse çocuk bir kayıp hissetmeyecek dolayısıyla kardeşine de öfke ve kıskançlık hissetmeyecektir.

“Yeni Bir Oyun Arkadaşı Gelecek” Demeyin

Anne ve babaların sıklıkla yaptığı hatalardan biri de çocuklarına kardeş geleceğini anlatırken “sana yeni bir arkadaş geliyor, onunla oyunlar oynayabilirsin” gibi ifadeler kullanmaktır. Çocuklarda zaman kavramı olmadığı için bebeğin büyümesi için sabırsızlanır. Süreç ise çocuk için sıkıcı bir hale dönüşür, küçük ve narin bebek onun için hayal kırıklığı oluşturabilir, bu nedenle çocuğun böyle beklentilere girmesine neden olacak cümlelerden kaçının.