Çiçeği burnunda anne adayları, bu hassas ve özel döneminizde, hem şıklığınız hem de rahatınız için tercih edebileceğiniz ayakkabı modellerine dair birkaç ipucu yazımızda. Öncelikle bu söylediğimiz her zaman geçerli olsa da, hamileliğiniz boyunca daha da dikkat etmeniz gereken bir konu; Tercihinizi ne zaman olursa olsun rahat ayakkabıdan yana kullanmalısınız.

Günlük Modeller

Hamileliğinizde kilonuz artacağı için bununla paralel olarak ayaklarda ödem oluşumu da meydana gelebilir. Dolayısıyla, ortopedik ve yumuşak tabanlı ayakkabı tercih etmenizde fayda var. Hava alan spor ayakkabılar ilk tercihleriniz arasında olmalı. Eğer yaz ayındaysanız rahat bir terlik ya da sandalet tercih edin. Bizim önerimiz, yazın tiril tiril, serin elbiselerle kombinleyebileceğiniz terlik ve sandaletlerden yana. Hamilelikte spor olmazsa olmazlardan tabi. Bu dönemde yapacağınız yürüyüşler için de hava geçişini sağlayan spor ayakkabıları tercih etmenizde fayda var.

Abiye Modeller

Hamile olabilirsiniz ama şıklığınızdan ödün vermenize gerek yok. Tabi ki hamileyken de topuklu ayakkabılar kullanabilirsiniz. Davetlerde ya da eşinizle çıkacağınız romantik bir akşam yemeğinde, zarif ayakkabı seçiminizle şıklığınıza şıklık katabilirsiniz. Ama tabi dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Topuğunuzun uzunluğunu fazla abartmayın, 5-6 cm’yi geçirmemeye dikkat edin. Ayrıca çorapsız topuklu ayakkabınızı giymeyin. Ten rengi bir çorap ayağınızın terlemesini önleyecek ve daha rahat hareket etmenizi sağlayacak.

Kışlık Parçalar

Kış için önerimiz, rahat ve sizi sıcacık tutacak botlar. Ama bot seçiminizi bağcıklı yerine cırt cırtlı ya da kolay giyilebilen modellerden yana kullanın. Zamanla büyüyen karnınız eğilip ayakkabılarınızın bağlarını bağlama konusunda size zorluk  çıkarabilir ☺ Bunun dışında, düz taban, bacaklarınızı sıkmayan bir çizme de alternatifler arasında. Üstelik soğuk kış günlerinde bacaklarınızı sıcak tutacaktır.
Dışarıda olduğu kadar evinizde de ev botlarını tercih etmelisiniz. Sonuçta bebeğinizi taşıyorsunuz, üşütmemeniz ve mümkün olduğunca hasta olmamanız gerekli, bunun için de tavsiyemiz, ayaklarınızı mümkün olduğunca sıcak tutmanız. Evinizde de hem yumuşak hem de sımsıcak ev botlarını deneyin.

Son olarak; ayak sağlığınız ise her zaman çok önemli. İşte ayak sağlığı hakkında her zaman dikkat edilmesi gereken hususlar.
Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin, kesinlikle 1 gün ara verin ki ayakkabınız hava alsın.
Günün sonunda ayaklarınızı ılık suda dinlendirebilir ve 5 dakika havaya dikebilirsiniz. Emin olun, böyle yaparak günün yorgunluğunun yarısını üzerinizden atabilirsiniz.
Ayak tabanınıza ve parmaklarınıza kısa kısa masajlar yapın.
Kısacası; her zaman sizi taşıyan, hamileliğinizde ise hem sizi hem de bebeğinizi taşıyan ayaklarınıza iyi bakın. ☺