Teknolojinin ilerlemesi ve hayatlarımıza her geçen gün daha fazla girmesi günlük yaşantımızı kolaylaştırdığı gibi bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Bu endişelerden bir tanesi de cep telefonların hamileler izin zararlı olup olmadığı konusu. Cep telefonları artık hayatlarımızda önemli bir yere sahipler. Sosyal medyanın da son zamanlarda iyice gelişmesiyle telefonlardan bir an olsun uzaklaşmak çok kolay olmuyor. Konunun uzmanları cep telefonların insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında çok olumlu konuşmuyorlar. Yaymış olduğu düşük frekanslı elektromanyetik dalgaların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini ifade ediyorlar.

Peki hamile kadınların sağlıklarına en çok dikkat etmeleri gereken dönemde cep telefonu kullanımının kendileri ve bebekleri üzerinde olumsuz sonuçları var mı? Varsa cep telefonu ile olan ilişkimizi nasıl düzenlememiz gerekiyor? Bu yazımızda en çok merak edilen konulardan biri olan cep telefonunun hamilelik üzerindeki etkilerine yer veriyoruz.

Cep telefonu zararlı mı?

Öncelikle konu hakkında çok kapsamlı bir araştırma yapılmadığını belirtmekte fayda var. Cep telefonunun davranışlar ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini tam olarak ortaya koyabilmek için uzun yıllara ihtiyaç olduğundan söz edilmektedir. Cep telefonu kullanan hamilelerin çocuklarında özellikle okul dönemlerinde bir takım problemlerin ortaya çıktığından bahsediliyor. Bu nedenle uzun soluklu araştırmalar konunun sağlıklı bir şekilde ortaya konulmasında daha etkili olacaktır.

Ancak önemli üniversitelerde denek hayvanları üzerinde yapılan araştırmalarda cep telefonuna maruz kalan canlıların beyin fonksiyonlarında tahribat oluştuğu gözlenmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre cep telefonu ve dizüstü bilgisayar bağlantısı kullanımının bir takım davranış bozukluklarına yol açtığı, sinir sistemi üzerinde etkileri olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle hamilelik döneminde kadınların cep telefonuna yoğun şekilde maruz kalmaları durumunda çocuklarında ileriki dönemlerde öğrenme güçlüğü ortaya çıkacağından bahsedilmektedir.

Peki ne yapmalı?

Cep telefonlarını hamilelikte olabildiğince üzerinizde taşımamaya özen gösterin.

Yattığınız yerde cep telefonu bulundurmayın.

Cep telefonu ile konuşma sürelerini uzun tutmamaya dikkat edin.

Cep telefonu ile olan ilişkinizi hamilelik süresince en aza indirin. Bu dönemde tedbirli davranmak sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.