Fiziksel ve zihni yönden enerji harcanılmasına neden olan iş hayatında hamileler çeşitli zorluklarla karşılaşabilmekteler. Eğer siz de çalışan bir hamileyseniz sağlığınıza en çok dikkat etmeniz gereken hamilelik sürecini dikkatli ve sorunsuz bir şekilde geçirmeye özen göstermelisiniz. Yazımızda yer alan önerileri uygulayarak çalışma hayatınızla hamileliğinizi dengeli bir şekilde yürütebilir ve muhtemel sağlık problemlerinden uzak kalabilirsiniz. İşte çalışan hamileler için önerlerimiz;

Sabah kahvaltısını atlamayın

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi oldukça büyük. Sabah kahvaltıları ise özel bir önem arz ediyor. Çalışan hamileler için tavsiyemiz mutlaka evden kahvaltı yaparak çıkmaları yönünde. Ancak sabah kahvaltıları hızlı bir şekilde geçiştirmemeli, yavaş ve dengeli bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için de sabahları erken kalkmak sağlıklı bir hamilelik için faydalı olacaktır. Öğle yemeğinizi de evden götürebilir, akşam yemekleri için de eşinizden veya ailenizden destek isteyebilirsiniz.

Yanınızda atıştırmalık bulundurun

Ofisinizde badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler bulundurun. Bu tür besinler antioksidan içermeleri ve yüksek kaloriye sahip olmaları dolayısıyla elinizin altında bulunmalıdır. Mide bulantılarına karşı çantanızda çubuk kraker gibi bastırıcı özelliğe sahip yiyecekler bulundurabilirsiniz.

İçecek ihtiyacınızı karşılayın

Hamilelikte içecek tüketimi oldukça önemli. Çalışan bir hamile olarak sıvı kaybınızın daha fazla olacağı göz önüne alındığında özellikle su tüketimini ihmal etmemeniz gerekiyor. Masanızda sürekli litrelik su bulundurmak iş yoğunluğunda size su içmeniz gerektiğini hatırlatması bakımından faydalı olacaktır. Ofiste çay ve kahve gibi içecekler yerine, meyve suyu tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Ayakkabı seçimine dikkat!

Çalışan anne adayları için doğru ayakkabı tercihinde bulunmak önemli bir konudur. Gün içerisinde ayakta kalma süreniz daha fazla olacağı için kendinizi rahat hissedeceğiniz, ayaklarınızı terletmeyecek, fazla yüksek topuklu olmayan ayakkabıları tercih edin.

Fazla ayakta kalmayın

Hamilelik ile iş hayatını birlikte yürütmek pek kolay olmuyor. Bu nedenle iş yerinde kendinizi fazla yormamaya, uzun süreler ayakta kalmamaya dikkat edin. Kendinizi yormanız kas ağrıları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Sağlığınıza oldukça dikkat etmeniz gereken bir dönem içerisinde bulunduğunuzu unutmayın ve düzenli aralıklarla istirahat etmek için yöneticinizle görüşmekten çekinmeyin.

Egzersiz yapın

İş yerinizde vermiş olduğunuz aralarda ve iş çıkışı eve vardığınızda küçük egzersizlerle kendinizi rahatlatın. Ofiste ve evde kısa yürüyüşler yaparak kan hareketlerinizi düzenleyebilirsiniz. Ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak dinlenmek de sizi oldukça rahatlatacaktır.