Siz de çalışan bir anne adayıysanız hamilelik sürecinde beslenmeniz ve günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken konularda bazı önerilerimiz bulunmaktadır. Kısaca bunlara göz atmak gerekirse:

Hamileliğin başlaması ile birlikte anne adayının beslenme düzeni de dengeli olmalıdır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi açısından günlük tüketilmesi gereken besin ögelerine dikkat edilmelidir. Anne adayı yetersiz ve dengesiz besleniyorsa bebekte buna bağlı olarak bazı sorunlar meydana gelebilir ve bebeğin gelişimi bozulur. Anne adayı fazla besin tüketiyorsa buna bağlı olarak aşırı kilo alımı gerçekleşir ve bebek sağlıksız, iri bir şekilde doğar.

Sabah kahvaltılarını asla atlamayın. Sabah geç kalacağım düşüncesi ile alelacele atıştırılan besinler dengesiz beslenmenin ilk adımlarıdır. Güne sıkı bir kahvaltı ile başlamak dengeli beslenmeniz açısından çok büyük öneme sahiptir.

Yanınızda sürekli fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler bulundurun. Antioksidan yönünden zengin, kalori açısından düşük olan bu besinler gün içinde yeteri oranda vitamin ve mineral almanıza yardımcı olacaktır.

Gün içerisinde özellikle su, hamilelik öncesine göre daha çok tüketilmelidir. Ara öğünlerde ise doğal meyve suları, süt ve süt ürünleri gibi sıvılar alabilirsiniz. Çay, kahve gibi sıvıları günde 2 fincandan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Günlük iş hayatınızda artık topuklu ayakkabılar, dar pantolonlar ve sizi sıkan bluzlar yerine daha bol ve düz tabanlı ayakkabılar giymeyi tercih edin.

Gün içerisinde oldukça yorulan anne adayları eve geldiklerinde yorgunluklarının geçmeleri için ılık bir duş alarak rahatlayabilirler.