Hamile olabilir miyim?

Bu sorunun en kesin cevabı doktordadır. Ancak doktora gitmeden ya da test yöntemine başvurmadan önce bazı klasik belirtiler hamile olduğunuzun müjdecisi olabilir.

Bazı kadınlar için gebeliğin erken belirtileri gebe kaldıktan sonra ilk birkaç hafta içinde başlar. Gebeliğin erken belirti ve bulguları şunlar olabilir:

Şişmiş göğüsler

Erken gebelikte hormonal değişikliklerin etkilerinden biri göğüslerde hissedilen farklılıklardır. Göğüslerinizde dolgunluk, ağırlık ve hassaslık hissediyorsanız hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Bulantı

Gebeliğin ilk dönemlerinde gün içerisinde veya gecenin herhangi bir zamanında kusma hissi yaşayabilirsiniz. Eğer bu dönemde mide bulantıları başlamışsa hamile olma ihtimaliniz yüksektir, hemen bir gebelik testi yaparak ve pozitif çıkması durumunda doktora giderek kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Normal seyrinden farklı olarak idrara çıkma ihtiyacınızda artış yaşanması hamileliğin belirtilerinden biridir.

Yorgunluk

Yorgunluk ve kendinizi bitkin hissetme hali de gebeliğin erken belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Erken gebelik döneminde, progesteron hormonunun yükselmesi uykulu hissetmenize neden olabilir

Bazı gıdalara karşı yüksek hassasiyet

Bazı gıdalara karşı duyulan tiksinti veya aşırı istek hamile olduğunuzun belirtileri arasında yer alabilir. Besin tercihleri gebeliğin önemli belirtileri arasındadır. Özellikle kimi gıdaların kokularına karşı verdiğiniz farklı tepkiler hamile olduğunuzun habercisi olabilmektedir.

Hamileliğin diğer belirtileri

Bazı belirtiler ise daha düşük ihtimalli olarak hamilelik habercisi olabilir.

Hafif kanama

Vajinal kanamalar gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alabilir. Gebelikten yaklaşık 10 gün sonra ortaya çıkan bu kanamalar döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışması nedeniyle ortaya çıkar. İmplantasyon kanaması olarak bilinen bu durum genellikle kısa bir süre devam eder. Adet kanamasından çok daha hafiftir.

Kramp

Bazı kadınlar gebeliğin erken döneminde hafif kramp ve kasılma hali yaşarlar.

Ruh hali

Erken gebelikte vücudunuzda değişen hormonlar sizi daha duygusal ve ağlamaklı biri haline dönüştürebilir.

Baş dönmesi

Gebelikte genişleyen kan damarları sizi bu dönemde sersemletebilir. Bu nedenle baş dönmesi halleri yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

Kabızlık

Hamilelik nedeniyle yaşanan hormonal değişiklikler kabızlığa yol açabilir. Sindirim sisteminin yavaşlaması kabızlık durumunun ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Gerçekten hamile misiniz?

Bu belirti ve bulgular sadece hamileliğe özgü değildir. Hasta olduğunuzun veya vücudunuzda hamilelikten kaynaklanmayan birtakım değişiklikler yaşadığınızın belirtileri de olabilir.hamilelik-belirtileri

Eğer adet döngünüzde yaygın bir değişiklik varsa ve yazımızda bahsettiğimiz belirtilere de sahipseniz gebelik testi yapabilirsiniz. Eğer testiniz pozitif çıkarsa hemen bir sağlık kuruluşundan randevu almanızı öneririz J