Hamilelik deneyimini ilk kez yaşamakta olan anne adaylarının internet arama motorlarında en çok sorduğu sorulardan birisi de “ beta hcg kaç olduğu zaman kese görünür? “ olmaktadır.

Bebek ilk rahminize düştüğü dönemlerde HCG oranı 100 ila 3000 aralarında olmaktadır. Bu oranlarda kesenin görünmesi durumu mümkün değildir. Henüz çok küçük olduğu için, bebeğinizin kesesini göremezsiniz.
İleriki haftalardan itibaren ( 5. Ve 6. Haftalar ) ultrason ile bebeğinizin kesesini görmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğin kesesinin 5. Haftada vaginal utrasonda dahi görülebilmesi için HCG değerlerinin seviyesinin 500 ile 1000 IU / ML aralıklarında olması gerekir. Karından yapılmakta olan ultrasonda ise bu oranların biraz daha yüksek olması lazım gelmektedir. 5000 IU/ ML değerlerine yükselmesi gerekir. Kanınızda gebe olduğunuz sonucu çıksa bile aynı günde ultrasonda görünmeme ihtimali vardır. Bu gibi durumlar kafanızı karıştırmamalıdır.

Endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Bebeğinizin henüz ilk haftalarında kesede çıkmaması sizi paniğe kaptırmasın. 4 ila 5 haftalık iken vaginal ultrason yolu ile birlikte bebeğin rahimdeki görüntüsü izlenebilir. Fakat karından yapıldığında görüntülenemeyebilir. 6 hafta ve sonrasındaysa, HCG değerleriniz 2000 ila 3000 oranlarına ulaştığında bebeğinizin kesesi karından yapılacak olan ultrasonda izlenebilmektedir.

Hamileliğinizin 6. Haftasını geçtiyseniz ve hala kese görünmüyorsa, bu durumun sebebi bebeğinizin henüz çok küçük olmasıdır. Bazı bebekler birkaç hafta geriden gelişim göstermektedir. Bu durumda da herhangi panik yapacak bir durum bulunmamaktadır.