Bebekler ağlama yoluyla kendilerini ifade eden sevimli mi sevimli varlıklardır. Yeni anne babalara bu durum başlarda tuhaf gelse de zamanla bebekelerin kendilerini bu şekilde ifade ettiklerini anlamaya başlar ve bebek diline zamanla alışırlar. Peki bebeğiniz ağladığı zaman size ne anlatmaya çalışıyor?

Karnım zil çalıyor

Anne, kabul edersinki ben dünyaya aç geldim ve bebek olduğum için sürekli emmeye ihtiyaç duyuyorum. Beni günde en az 10 kez emzirmeli karnımı doyurmalısın ve en son emme seansının üzerinden epey vakit geçti. Karnım aç, lütfen beni kucağına al ve karnımı doyur.

Altımı pislettim

Kokuyu duyuyor musun anne? Evet yine altımı kirlettim ve bu durum beni rahatsız ediyor. Kabul edersin ki altımdaki bezde birikenler rahatsız edici ve altımın pişmemesi için acilen değiştirilmesi gerekiyor. Lütfen elini çabuk tut!

Çok bunaldım!

Üşümemem için beni kat kat giydirmen gerektiğini düşünüyorsun belki ama bunun çok doğru bir yöntem olmadığını bilmeni istiyorum. Şu an çok bunaldım ve biraz ferahlığa ihtiyacım var. Üzerimdeki yeleği çıkartabilir, bulunduğum ortamdan beni uzaklaştırıp havamın değişmesini sağlayabilir misin? Beni dolaştırırken odamı biraz havalandırmak iyi bir fikir olabilir.

Ah şu gaz sancısı!

Anne benim gazım var ve bu gazı çıkartmak benim için çok önemli. Bunu kendi başıma beceremediğim zamanlar oluyor. Sırtıma pıt pıt vurarak ve karnımı ovalayarak şu can sıkıcı gazı çıkarmamda yardımcı olabilirsin belki. Evet bana bu iyi bir fikir gibi gözüküyor.

Çok uykum var!

Benim büyümek için acilen uyumam gerekli ama şartlar uyukumu kaçırıyor. Etraf gürültülü ve benim sessiz sakin bir ortama, kendimi dünyanın en mutlu hissettiğim yer olan kucağına ve bana huzur veren sesinden ninni dinlemeye ihtiyacım var.

Diş çıkartıyorum

Uzun süredir diş çıkarmadığın için bunun benim için ne kadar zor olduğunu unutmuş olabilirsin belki ama gerçekten bu durum beni çok etkiliyor. Elime geçirdiğim her şeyi ısırma isteğim ve ağzımdan akıttığım salyalardan bunu anlaman lazımdı. Şu an diş etlerimin nasıl acıdığını tahmin edemezsin. Şu diş kaşıyıcısını bana uzatabilir misin lütfen?

Beni kucağına alır mısın?

Anne, belki şımaracağımı ve kucağına alışacağımı düşünüyor olabilirsin ama bunun doğru bir düşünce olmadığını sana söylemek istiyorum. Ben bebeğim ve kendimi şu dünyada en rahat, huzurlu ve güvende hissettiğim yer senin kucağın. Kucağındayken senin kokunun beni ne kadar rahatlattığını tahmin bile edemezsin. Zaten çabucak büyücem, izin ver de kucağının tadını çıkartayım.

Sebebi yok

Evet gerçekten bir sebebi yok, ben bebeğim ve ağlarım. Bu benim tarzım, buna alışsan iyi edersin:)