Uzun aylar sonunda nihayet beklediğiniz an yaklaşıyor. Kucağınıza almak, emzirmek, öpüp koklamak için sabırsızlandığınız bebeğiniz dünyaya gözlerini açacak ve siz de ona ‘merhaba’ diyeceksiniz. Bu heyecanlı bekleyiş sırasında bebeğinizin odasını hazırlamak için bazı tüyolara ihtiyacınız olabileceğini düşündük ve bu yazıyı kaleme aldık.

Hazırlık yaparken

Bebeğinizin odasını hazırlarken öncelikli kriterleriniz onun huzuru, rahatlığı ve güvenliği olmalıdır. Öncelikle bebeğiniz için en uygun odayı seçmek önemlidir.  Kolay ulaşılabilir ve yeterli miktarda güneş ışığı alan bir oda bebeğiniz için en uygun olanıdır. Yaz ve kış ayları için en uygun olan odayı seçmeli, yazın çok sıcak ve kışın çok soğuk olan bir oda olmamasına dikkat edin.

Renk seçimi

Bebeğinizin odasında kullanacağınız renk seçimleri de önemli bir konudur. uzmanlar bebek odalı için en uygun renklerin pastel tonlar olduğunu söylüyorlar. Odanın boyandığı malzemelerin bebeğinizin sağlığı açısından uygun olduğundan emin olun.

Mobilyalar

Bebeğiniz için en sağlıklı mobilya türleri ahşap malzemelerden üretilmiş olanlardır. Mobilyaların sağlıklı ve kolay temizlenebilir özelliklere sahip olması hem sizin işinizi kolaylaştıracak hem de bebeğinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Mobilyalarda bebeğinizi olumsuz etkileyecek çıkıntılar olmamasına ve mobilya boyalarının sağlıklı olmasına özel önem gösterin.

Bebeğin yatağı

Bebeğinizin yatağı öncelikle rahat ve güvenli olmalıdır. Yatakla karyola arasında boşluk bulunmamasına dikkat etmek ufak tefek kazaları önlemek açısından önemlidir. bebeğinizin yatağının ne çok sert ne de çok yumuşak olmamasına dikkat edin. Huzurlu bir uyku uyuması için yatağın orta sertlikte olması gerekmektedir. Lastikli yatak çarşafları kullanmak yatağı temiz yutmak açısından pratik bir çözümdür. Yataklarda kullanılan çarşafların sentetik olmaması, pamuklu kumaşlardan imal edilmesi bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Karyola seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus ise bebeğinizin ileriki yaşlarını düşünerek hareket etmektir. Bebeğiniz büyüdüğünde karyolanın dışına çıkmak isteyecektir. bu nedenle karyolanın derinliğinin uygun yüksekliklerde olmasını mutlaka göz önünde bulundurun. ayrıca korkulukların bebeğinizin kafasının geçemeyeceği aralıklarda olmasına dikkat edin.

bebeğinizin odası için örnekler
Bebek odası örnekleri

Gerekli eşya ve malzemeler

Bebeğinizin odasında derece bulundurmak odanın uygun sıcaklıklarda olup olmadığını tespit etmek açısından gereklidir.

Odanın bir tarafına fiskos masa koymak işinizi oldukça kolaylaştırabilir. bebeğinizin bakımı için gerekli olan ve geceleri kolay ulaşmanız gereken malzemeleri bu masanın üzerine koyabilirsiniz.

Bebeğinizin odasında tekli bir koltuk bulundurabilirsiniz. Tekli koltuk hem yer kaplamayacak hem de bebeğinizi bu koltuğa oturarak emzirmeniz açısından kolaylık olacaktır. 

Bebeğinizin odasını hazırlarken örnekler
Bebek odası örnekleri

Kaydet