Doğum sırasında annelerin ne şekilde hissettiği günümüzün hamilelik konusunda en çok dile getirilen konusu haline geldi. Ancak bir bebeğin bu durumda tam olarak nasıl hissettiği ise, halen uzun zamandan beri merak edilen konulardan biri oldu.

Bebeğin Doğumda Hissettikleri

Gebelik sırasında oluşan kasılmaları hisseden tek kişi anne değildir. Aynı zamanda bebek, annesinin yaşadığı bu kasılmaları aynı şekilde hissedebiliyor.

Anne doğum sırasında bir daralma yaşadığından dolayı, bebeğinde bu sırada kalp atışı belirgin bir şekilde yükselir.

Bebekler doğum sırasında daha az nefes alırken, ortaya çıkan kasılma süreciyle de başa çıkabilirler. Doğum sırasında anne vücudu tarafından hormon oksitosin üretilirken, bu hormon özellikle doğum sürecinin daha sakin bir şekilde geçmesine neden olacaktır.

Özellikle bebeğin kendisini daha güvende ve rahat bir şekilde hissedebilmesi adına, annenin doğum esnasında stresli olmaması tavsiye edilir.

Bunun nedeni ise çocuğun duygularının tam olarak anneye bağlantılı olmasıdır.

Doğumda tamamen sakin olarak, bebeğinde bu stresten uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Doğumda bu gibi gelişmeler yaşanırken, anne tarafından yaşanan her türlü halin bebek içinde geçerli olacağı için dikkatli olmaya özen göstermelidir.

Doğumdan sonra anne bebeğe dokunduğundan dolayı, cilt teması bebeğin kendisini daha rahat hissetmesine neden olur.

Bu aynı zamanda bebeğin kalp atışının daha stabilize olmasına neden olacak bir durumdur.

Dahası ise, bu dokunuşlar sayesinde bebek annesini tanımış olacaktır.