Bebeğiniz dünya ile tanıştığı an itibariyle her gördüğü, her duyduğu ve her fark edebildiği ses ya da görüntü ile iletişim halinde olmak ister. İlk günlerde her şeyden habersiz gibi görünen davranışları bile anne ve babasını tanımaya yönelik duygular içerir. Ancak ilerleyen zamanlarda çevresinde olup biteni algılamaya başlar.

Her ebeveyn bebekleri doğduktan sonra oynayabileceğini ya da ilgisini çekebileceğini düşündüğü oyuncakları alır veya almak ister. Fakat oyuncak seçimi önemli bir ayrıntıdır. Bebeğin ayına, yaşına ve karakterine göre oyuncak seçimi yapmak gerekmektedir. Bebeğinizin ilk oyuncağı yani onun fark edebileceği hatta ona bakarak ses çıkarabileceği, beşiğine veya arabasına asabileceğiniz ses çıkaran oyuncaklar olmalıdır. Çünkü bu oyuncaklar onun algısının gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu oyuncakların renkli olması da önemlidir. Oyuncakları onun görebileceği ya da fark edebileceği yerlere koyarak dikkatini çekebilirsiniz.

İlerleyen aylarda duyularını kullanmaya başlayan bebeğinizin görsel açıdan takip edebileceği, aynı zamanda sesini duyup tepki vereceği oyuncakları seçmeniz gerekir. Bunlar müzik kutuları, yansıtıcılar, yine yatak başucuna ya da arabasına asılabilecek müzikli dönenceler olabilir. Bebeğiniz 2. ayını doldurduğunda ise yavaş yavaş tutma becerisi kazandırmanız gerektiğinden onun rahatlıkla kavrayabileceği aynı zamanda ses çıkarabilen çıngıraklar,  yumuşak oyuncaklar alabilirsiniz. Ancak bebekler iç güdüsel olarak ellerine aldıkları her objeyi ağızlarına götürmek istediklerinden aldığınız yumuşak oyuncakların tüysüz ve hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. 3. aydan sonra dişleri çıkma eğilimi gösteren ve kavrama becerisi kazanan bebek için diş kaşıma aletleri, hayvan figürleri gibi tutulabilen oyuncaklar doğru seçim olacaktır. Ayrıca üzerinde ses çıkaran oyuncaklar olan oyun halıları da dikkatlerini çekebilir.

4. ve 5 aylarda artık çevresini algılayıp ses çıkaran ve kişileri ayırt edebilen bebeğinize ışıklı arabalar, sesli oyuncaklar, konuşan bebekler, dişlikler, yumuşak toplar alabilirsiniz.

6. ve 7. ayında artık desteksiz oturup, emekleyebilen, oyuncaklarına rahatlıkla uzanabilen bebeğiniz için aktivite oyuncakları, küpler, arabalar, et bebekler, iç içe geçen halkalar, sesli üç boyutlu kitaplar uygundur. Ancak hangi ayda olursa olsun oyuncakların küçük parçalar içermemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

8 ve 9. aydan sonra artık yaşına girmesine az kalmış bebeğiniz için yürüteç gibi eşyalar, yürüme becerisine yardımcı olacak hareketli oyuncaklar, dağıtıp toplayabileceği aktivite oyuncakları ve resimli kitaplar doğru seçimler olacaktır.