Bebeğinizi görmenize artık sayılı günleriniz kaldı ve heyecan dorukta… Siz artık onu kucaklamaya hazırsınız. Peki ya dolabı ona hazır mı? Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an itibariyle annelik içgüdüsü sizi sürekli bebek eşyalarına yöneltir, vitrinlere artık kendiniz için değil onun için bakmaya ve neredeyse her gördüğünüzü almaya başlarsınız. Ancak aldığınız pek çok şey belki de hiç kullanmayacağınız ya da ihtiyacınız olmayan eşyalar olabilir. Bir de buna yakınlarınızın heyecanla aldığı hediyeler eklenince bebeğinizin dolabı daha doğmadan tıka basa dolabilir.

Belki ikinci ya da üçüncü çocuklarını dünyaya getirecek anne adayları bu durumu yaşamayabilir ancak ilk kez anne olacak adaylar için bir bebek dolabında gerçekten neye ihtiyaç olduğu konusu kafa karıştırıcıdır. Dolabı gereksiz pek çok eşya ile doldurmak yerine planlı ve bilinçli alışveriş yaparak doğumdan sonraki günlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Peki, bir bebek dolabında en çok neye ihtiyaç duyulur?

Bebeklerin en çok ve en rahat kullanacakları iç giyim eşyası bodylerdir. Alttan çıt çıtlı, kollu veya kolsuz bodyler tamamen kurtarıcı kıyafetler arasındadır. Ancak aynı bedenlerden fazla almamakta fayda var.

Yeni doğan bebeklerin mevsim fark etmeksizin dışarıdaki ısı şartlarına alışabilmesi ve kafa yapısının sağlıklı gelişebilmesi için şapka takması gerekir. Çeşitli modellerde penye şapkalarla onları koruyabilirsiniz. Eğer kız bebek sahibiyseniz eşarp şeklinde olan şapkalar veya saç bantları da kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için oldukça önem taşıyan diğer bir kıyafette eldivenlerdir. Hem minik ellerini ısıtmak hem de yüzünü ve gözlerini istemsiz hareketlerinden korumak amacıyla takılan eldivenler dolabın olmazsa olmazları arasındadır.

Çoraplar da henüz vücut ısısını kontrol edemediğiniz bebekler için önemlidir. Çorapların naylon içermeyen %100 pamuklu kumaşlardan yapılmış olması gerekmektedir.

Mama yerken veya diş çıkarma zamanlarında boynunu ve göğsünü ıslanmaktan kurtarabilecek olan önlükler çok miktarda edinilmesi gereken kıyafetler arasındadır

Bebeğinizi sarmanız veya alt açmada kullanabileceğiniz penye battaniyeler de her zaman elinizin altında bulundurmak isteyebileceğiniz eşyalar arasında olacaktır.

Bunun yanı sıra minicik popolarını saracak donlar, ağız ve ter bezleri, ayaklı ayaksız yarım veya tam tulumlar, pamuklu zıbınlar, penye yelekler ve pijama takımları bebeğinizin dolabında bulunması gereken kıyafetlerdir.