Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsunuz, daha vaktiniz var. Çinlilerin batıl inançlarına göre hem eğlenip, hem de inanışa göre de neredeyse %90 oranında tutan eğlenceli bir cinsiyet hesaplaması yapmak istemez misiniz?

Herhangi bir bilimsel açıklaması olmayan, tamamen Çin inanışlarına göre ortalama 700 yıldır bebeklerin cinsiyetini bulmak için kullanılan Çin takvimi, anne adaylarımızın da hoşuna gittiğinden hesaplamaktadırlar.

Doğruluğu konusunda kanıtlanmış herhangi bir şey yoktur. Bu nedenle, benim bebeğim kız ama takvime göre erkek olması gerekiyormuş gibi bir sıkıntıya kendinizi sokmamalısınız.

Hesaplamayı şu şekilde yapabilirsiniz:
Tabloda görülen sol sütunlar anne adayının yaşını, üstte ayları gösteren satır ise hamile kaldığınız ayı kırmızıı ve Erkek yazan kutucuklar erkek bebeği, sarı  ve KIZ yazan kutucuklar kız bebeği göstermektedir. Hamile kaldığınız yaş ve ayın kesişim noktası, bebeğinizin cinsiyetini verecektir.


Bununla birlikte, Çin takvimine göre düzenlemeniz gereken bazı noktalar vardır. Çin takvimine göre doğum tarihinizi düzenledikten sonra Çin takvimini kullanmanız doğru sonucu verecektir. Bu hesaplama ise şöyledir:

Eğer asıl doğum tarihiniz mart ayında ve sonrasındaysa, yaşınıza 1 yaş daha ekleyip takvime öyle bakmalısınız. Önce doğanlar ise, Çin takvimine göre doğum tarihini öğrenmelidir. Bu tarihi öğrendikten sonra, eğer Çin takvimine göre olan doğum tarihiniz Çin yılı başlangıç tarihinden sonra ise, bu koşulda yaşınıza 1 yaş, eğer bu başlangıç tarihinden önce ise yaşınıza 2 yaş eklemek doğru sonucu verecektir.