Gebe kalındıktan sonra rutin doktor kontrolleri olmaktadır. Bu kontrollerde bebeğin gelişimini, sağlıklı olup olmadığını ve kilosunu vs öğrenmektesiniz. Bu kontrollerde bebeğin kesede görünmesi mühimdir.

Fakat bebek rahme yeni düştüğünde çok küçük olduğu için kesede görünemeyebilir. Buna bir takım değerlerin az olması da neden olabilmektedir. Fakat bu değerlerin düşük olması bebeğinizin sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Henüz rahme yeni düştüğü için değerler o şekildedir ve zaman içerisinde düzelecektir.

Eğer bebeğiniz vaginal ultrasonda görünmüyor ise doktorunuz sizden iki gün aralıklar ile bhcg testini yaptırmanızı isteyecektir. Hamilelik dönemlerinde bir günün bile büyük etkisi vardır. Eğer testinizde düşük değerler çıktı ise, iki gün sonra testi yenilemeniz gerekecektir.

Anne adaylarının en çok merak ettikleri hususların başında bebeğin kesede kaçıncı haftadan itibaren görünecekleri konusu gelmektedir. Yapılan kan tahlillerine ya da eczaneden almış olduğunuz hamilelik testlerinde gebelik durumu pozitif olsa dahi, doktorunuzun size kesin olarak gebe diyebilmesi için bebeğinizi kesenizde görmesi gerekmektedir.

Kesede görmesinin yanı sıra kalp atışlarının da duyulması diğer bir önemli konudur. İki gün ara ile yaptırmış olduğunuz bhcg testi değerleri son derecede yüksek ve sağlıklı çıksa bile, esas önemli olan ultrasonda görünmesidir.

4 ila 5. Haftalar arasında vaginal ultrasonda, 6. Hafta ve ilerisi dönemlerde ise karından yapılan ultrasonda bebeğiniz kesede görünebilir.