Beslenme konusu hamilelerin oldukça dikkat etmeleri gereken bir durum. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek, doğum sonrası sizde ve bebeğinizde oluşabilecek bazı komplikasyonları önlemek açısından önemli. Bu yazımızda bahar döneminde nasıl beslenilmesi ve ne tür gıdalar tüketmeye dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi bahar aylarının başlamasıyla birçok insanda bahar yorgunluğu adı verilen, halsizlik, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara sebep olan bir durum meydana gelmektedir. Hamilelik ile birleştiğinde ciddi sıkıntılara neden olabilecek bu durumu sağlıklı bir şekilde atlatmak için bahar aylarında beslenme konusuna daha fazla dikkat etmek gerekmektedir.

Bahar aylarında nasıl beslenmeli?

Özellikle B vitamini yönünden zengin gıdaları tüketmeye özen gösterin. Tahıllı ekmekler, süt ve et ürün grupları, yeşil sebzeler, baklagiller B vitamini açısından zengin besinleri oluşturmaktadır.

Vücuttan zararlı maddelerin atılmasında antioksidanların önemi büyüktür. Bu nedenle antioksidan içeren besinleri tüketmek bahar aylarında oluşabilecek rahatsızlıklara, bahar alerjilerine ve yorgunluklarına karşı bir kalkan görevi görecektir.

Peki antioksidanlar hangi besinlerde bulunur?

A vitamini içeren besinler; ıspanak, brokoli, maydanoz, dereotu, yumurta sarısı, havuç, kayısı, kereviz.

C vitamini içeren besinler; biber, turunçgiller, kabak, soğan, erik, domates

E vitamini içeren besinler; bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler.

Önerilerimiz

Bahar aylarında mevsim meyveleri bol bol tüketilmeli, yemeklerde mutlaka salata bulundurulmalıdır.

Bu aylarda öğünler arttırılmalı fakat fazla yüklenmemeye özen gösterilmelidir. Öğün aralıklarını 2-3 saat tutarak fazla aç kalmamaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte sıvı tüketiminin oldukça önemli olduğu göz önüne alınarak sıvı kaybının daha fazla yaşanacağı bahar aylarında günde en az 2 litre su içmeye dikkat edilmelidir.

Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı bunlar yerine sindirim sisteminizi düzenleyici bitki çayları, ayran, meyve suyu gibi içeceklere ağırlık verilmelidir.

Yağlı ve ağır karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Bu tür yiyecekler uyku ve yorgunluk gibi problemlere neden olacak hamilelik döneminde ihtiyacınız olan enerjiden yoksun kalmanıza yol açacaktır.

Haftada 1 kez kırmızı et tüketin, balık tüketimini ihmal etmeyin, yumurta ve yoğurdu sofralarınızdan eksik etmeyin ve badem, fındık gibi kuruyemişlerden uzak kalmayın.