Genellikle gebelik süresi boyunca anne adaylarını sık sık rahatsız etmekte olan bacak krampları, neredeyse her hamile bayanda görülmektedir. Özellikle gebelik süresinin 2. ya da 3. haftasından itibaren yaşanmakta olan bacak krampları, kadınlar için çok zorlayıcı ve bir o kadar da can yakıcı olabiliyor.

Anne adaylarının en büyük sorunlarından bir tanesi: Bacak Krampları

Hamilelik sürecinin daha ilk günlerinden itibaren bile ortaya çıkabilmekte olan kramplar, bazı zamanlarda katlanılamaz olabilmektedir. İstem dışı olarak kasların hareket etmesi durumu olarak bilinmekte olan kramplar özellikle gebelik döneminde anne adaylarını uyutmayacak kadar şiddetli olabilmektedir. Genel olarak uzun aralıklarla bacaklarda hissedilen bu kramplar, hamilelik döneminde birkaç saniye sürebilirken bazı zamanlarda da 10 dakika kadar bile hissedilebilmektedir. İsterseniz anne adaylarını gebelik döneminde en çok rahatsız eden sorunlardan bir tanesi olan bacak kramplarını azaltmak için neler yapabilirsiniz hep birlikte bir inceleyelim.

Gebelikte bacak kramplarını azaltmak için neler yapılabilir?

  • Hamile bayanlar bacak kramplarını en az seviyeye indirmek için kesinlikle bol miktarda kalsiyum tüketmelidir.
  • Gebelik dönemi boyunca yapılacak olan yürüyüşler, egzersizler ve bacak hareketleri de bu krampların önemli miktarda azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Hamile bayanlar uzun süre ayakta dikilmemeli ve fazla yorulmamaya özen göstermelidir.
  • Ayrıca bunların yanı sıra bu süreçte bol bol su içmek de faydalı olacaktır.