Bu yöntem çok fazla bilinmemekle birlikte, işe yarayabilecek bir yöntemdir. Eğer normal yollar ile hamile kalamıyorsanız ve tüm vücut değerleriniz normal çıkıyor ise bu yönteme başvurabilirsiniz. Bu ölçme yöntemi her gün aynı saatte ve yataktan kalkmadan yapılmalıdır.

Çoğunlukla dilaltından yapılır. Çıkan değerlere göre yumurtlama oranınızın en fazla olacağı zamanı öğrenebilirsiniz. Bu dönemlerde yapacağınız birliktelikler diğer günlere oranla daha fazla başarı verecektir. Ayrıca regli dönemlerinizi de bu yöntem ile öğrenebilirsiniz.
Daha net anlaşılması için örnek vermek gerekir ise; yumurtlama dönemlerine girildiği zaman ateşiniz diğer günlerden 0.2 gibi bir değişiklik gösterir. Bu şekilde yumurtlama gününüze gireceğinizi anlayabilirsiniz. Ateşin diğer günlere göre düştüğü gün cinsel birliktelik olmalıdır.

Bu şekilde yumurta ilk çatladığı zaman, yani en kaliteli ve en fazla düzeyde olduğu zaman erkeğin spermleri ile birleşir. Gebe kalma ihtimali son derecede yüksek olacaktır.

Ateşin düşmesinden sonraki gün ise tekrar artar. Bu şekilde yumurtlama döneminize tamamen girmiş olduğunuzu anlarsınız.
Ateş ölçme yöntemi tıbbi bir kesinlik taşımasa da, yapmasında hiçbir sakınca görülmeyen ve işe yararlığı görülen bir yöntemdir.

Ayrıca ovülasyon dönemlerinizi internetten de hesaplayabilirsiniz. Akıllı telefonlarınıza indireceğiniz uygulamada da bu işlemi yapmanız olasıdır. Adet olduğunuz tarihleri unutmayıp onları not almanız ve yumurtlama dönemlerinizi öğrenmeniz gebe kalmanızı kolaylaştıracaktır.