Her kadın bakımlı olmak ister ve güzelliklerini korumak adına pek çok özel bakım kremleri kullanırlar. Ancak kadınların özellikle bazı dönemlerde daha fazla bakıma ihtiyaçları vardır. Bu da anneliğe aday oldukları hamilelik dönemleridir. Çünkü anne adayları değişen hormonlara bağlı olarak olduğundan daha farklı sorunlar yaşayabilirler. Cilt ve vücut bakımınız için rutin olarak kullandığınız bakım kremleri artık bebeğiniz için uygun ya da yeterli olmayabilir. Bu dönemde özel bakım kremleri kullanmanız gerekebilir.

Hamilelikte en çok şikâyet edilen sorunlar arasında çatlaklar, kaşıntı, akneler, lekeler ve ciltte oluşan kuruluklar yer alır. Hemen hemen her anne adayı aynı sorunlardan şikâyetçi olduğu gibi kuruluk dışında hiç problem yaşamayan hatta pürüzsüz bir cilde sahip olan hamileler de yok değildir. Eğer dermatolojik bir problem değilse her cilt sorunun kendine özel bir çözümü vardır. Önemli olan anne adaylarının bu dönemlerde bakımlarına daha çok önem vermelidir.

Özellikle karın ve kalçalarda oluşan çatlaklar için Mama Bee, Bio Oil,Tummy Butter gibi markaların Shea ve kakao yağı içeren nemlendiricilerini, göğüs çatlaklarınız ve meme ucu yaralarınız için ise Lasinoh ve Palmer markasının kremlerini güvenle kullanabilirsiniz. Karnınız büyüdükçe gerilen karnınızda oluşan kaşıntılar ve özellikle ağız kenarında oluşan akneler için ise doktorunuzun önerdiği reçeteli kremleri kullanmak daha doğru bir davranış olacaktır. Çünkü kozmetik içerikli kremler geçici olmakla birlikte aslında bir cilt sorunu olan kaşıntınızın artmasına sebep olabilir.

Belin alt kısmında, yüzde, göğüslerde ve kasıklarda görülen renk değişiklikleri hormonların dışında güneş ışığının da etkili olduğu pigmentasyon sorunlarındandır. Bu soruna kesin çözüm bulunamamakla birlikte kış ve ya yaz mevsimi gözetmeksizin kullanmanız gereken UV ışınlarını filtreleyen güneş koruyucuları şikâyetlerinizin oluşmasına önlem olabilir.

Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hamilelik döneminde kullanacağınız özel bakım kremlerinin sizin ve bebeğinizin sağlığını kötü yönde etkileyebilecek maddeler içermemesine dikkat edilmesi gerektiğidir. Paraben, benzoin, perokside, salisilik asit ve toksik madde içermeyen çevre dostu doğal bitkilerden üretilen bakım kremlerini tercih etmeli, kullandığınız veya kullanacağınız ürünlerin hamile dönemlerine uygunluğu test edilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.