Anne sütünün bebeğin hayatında ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçek. Annelerin yaşamış oldukları endişelerden bir tanesi sütlerinin yetersiz olması ve bebeklerinin anne sütünün sağladığı faydalardan yararlanamayacak olmasıdır. Bebeklerin gelişiminde problem yaşamamak ve bu endişelerden uzaklaşmak için anne sütünü arttıracak önerilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bol sıvı tüketin

Sıvı tüketimi insan hayatında çok önemli bir yer kaplamakta.  Özellikle hamilelikte ve doğum sonrasında sıvı tüketimi çok daha büyük bir önem arz ediyor. Yetersiz sıvı tüketimi hamilelikte yaşanılan birçok sıkıntının temelinde yatan nedenlerden biridir. Bu bakımdan sıvı tüketimine özel bir önem göstermek sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için dikkat edilmesi gereken bir husus. Doğum sonrasında da anne sütünün kesilmemesi ve kalitesi açısından bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Eğer anneler su tüketiminde bir problem yaşıyorlarsa komposto, çorba, ayran gibi alternatif sıvılara yönelebilirler.

Demir içeriği zengin besinler tüketin

Yulaf

Yulaflı gıdalar içerdikleri demir sayesinde anne sütünü artırıcı bir özelliğe sahip. Ayrıca yulafın anneler açısından en büyük faydalarından bir diğeri de sütün kanallardaki akışkanlığını sağlaması. Günde 1 kase süt ile karıştırılmış yulaf tüketimi sütünüzü arttıracak ve bebeğinizin doğal bir şekilde beslenmesine devam etmesini sağlayacaktır.

Baklagiller

Zengin demir içeren bir diğer besin grubu da baklagiller. Sütün miktarını ve kalitesini arttırmak için baklagiller tüketimi bu nedenle oldukça önemli. Ancak bazı kişilerde baklagillerin gaz sorununa yol açtığı bilinmektedir. Eğer baklagiller sizde gaz sorunlarına yol açıyorsa tüketimi seyrekleştirebilirsiniz. 

Protein

Protein, sütün ana bileşenlerinden bir tanesi. Bu nedenle anne sütünün devamı ve kalitesi açısından protein içeren besin maddelerinden uzak kalmayın. Sofralarınızda her gün yumurta, süt, et, peynir ve yoğurt bulundurmaya özen gösterin.

Diyet programlarından bir müddet uzaklaşın

Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak istemek normal bir durum.  Her anne doğum sonrası hamilelikte aldığı kilolardan kurtulmak ve bir an önce eski formuna kavuşmak ister. Ancak doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde diyete yönelmemek anne sütünün devamını sağlamak açısından faydalı olacaktır. Aksi halde fazla kilolarınızdan kurtulurken bebek beslenmesinin en önemli olduğu aylarda sütünüz azalacak ve bu durum bebeğinizin gelişimi açısından çeşitli sıkıntılara yol açabilecektir.

Karbonhidratlardan uzaklaşmayın

Birçok anne doğum sonrasında kilo vermek amacıyla bol karbonhidrat içeren ekmek, makarna, pilav gibi besinlerden uzaklaşma eğilimi göstermektedir. Ancak anne sütü açısından karbonhidrat tüketimi önemlidir. Beyazlar yerine karbonhidrat açısından zengin olan tam tahıllı ürünleri tercih ederek aynı zamanda fazla kilolarınızı da kontrol altında alabilirsiniz.