Grip, özellikle de kış aylarında yaşanması son derece muhtemel olan, hemen her insanıı hasta ettiği gibi, çok daha hassas bir döneme girmiş olan anne adaylarını da alınan önlemlere karşı yine de hasta eden bir tür viral enfesiyondur. Anne adayları sıklıkla gribe yakalanabilirler, ancak bu durum anne adayını hasta ederken bebeğe herhangi bir sorun yaratmaz.

Eğer ki çok şiddetli şekilde bir grip geçiriliyorsa, şiddeti ilerlemiş ve zatürreye yol açıyorsa, bu tür durumlar anne hayatını tehdit eden unsurlar içereceğinden son derece üzerinde durulması gereken bir konu olarak dikkat çekmektedir.

Gribin komplikasyonlar ortaya çıkarması anne adayları tarafında nadiren görülmek ile birlikte, ortaya çıksa bile oldukça yavaş bir şekilde seyretmektedir. Hamilelikte grip durumunda yapılabilecek en güzel şey de doktor tavsiyesine göre hareket etmektir. Yani, grip olunacağına dair herhangi bir belirtide konu ile ilgili olarak hemen doktora başvurmak önemlidir.

Doktor gözetimi başta olmak üzere, grip rahatsızlığının en önemli ilacı olarak düşünülebilecek istirahat, bunun akabinde iyi beslenme ve tabi ki uyku düzenine özen gösterilmesi yapılabilecek en önemli ve toparlayıcı çözümdür.

Aynı zamanda sigara içen kadınlar hamile kaldıktan sonra azaltsalar da yine de sigara içmeye devam ediyorlarsa, gribin olumsuz etkilerini daha yoğun şekilde hissedebilirler.. Bu nedenle sigarayı ya tamamen bırakmak, veyahut neredeyse içmiyormuşçasına sigarayı azaltmak gerekecektir.