Bebeklerin henüz anne karnındayken dış dünyadaki sesleri duymaya başladıkları ve iletişme geçtikleri artık biliniyor. Bu nedenle hamilelik döneminde bebeğinizle konuşmak, ona müzik dinletmek zihinsel ve motor becerilerinin gelişmesi açısından faydalıdır.

Bebekler anne karnında henüz 17. haftada annelerinin vücudundaki meydana gelen titreşimleri, kalp atışlarını ve bağırsak seslerini duymaya başlar. Dış dünyadaki sesleri ise 19.haftadan itibaren duymaya başlayacak ve ilk olarak annesinin sesiyle tanışacaktır. Bu aşamada annesinin sesi onun dış dünya ile olan ilk bağlantısıdır ve kendisini bu ses sayesinde güvende hissedecek, bu sesten etkilenmeye başlayacaktır. Bu nedenle hamileliğiniz sırasında onunla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. Karnınızda taşıdığınız bebeğiniz sizin duygu durumlarınızdan, konuşmalarınızdan ve vurgularınızdan etkilenecektir. Onunla olan iletişiminizi sağlıklı bir şekilde kurmak için stres faktörlerinden kendinizi uzak tutmanız önemlidir. 19. haftanın sonunda sadece annelerinin sesini değil evdeki, çevrenizdeki sesleri de duyacaktır. Babasının sesiyle tanışması da bu aşamada gerçekleşir. Eşinizle ve çevrenizle olan iletişiminizde artık dikkatli olmalı minik kulakların sizi duyduğunu unutmamalısınız. Çünkü bebeğinizin duymak istediği şeyler sevgi sözcükleri ve sakin, basit, açık bir şekilde dile getirilmiş konuşmalardır.

bebek-iletisim

Bebeğiniz ‘yaşamlarının en huzurlu dönemi’ olarak adlandırılan bu dönemde sizin sesinizle daha çok huzur bulacaktır. Kızgın ses tonunuzdan, yüksek sesli konuşmalarınızdan olumsuz etkilenecektir. Unutmayın ki artık o sizin sesinizin en büyük hayranı ve beyin dalgalarını yormayan, kendisini huzursuz etmeyen şeyler duymaya ihtiyacı var.

Müzik dinletin

Uzmanlar müzik sesinin insan ruhu üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip olduğundan bahsediyorlar. Bu durum anne karnındaki bebekler için de geçerlidir. Hamileliğinizde bebeğinize müzik dinleterek beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkileyebilir, yavrunuzun huzur bulmasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerin en çok keyif aldıkları, duymaktan hoşlandıkları müzik türünün ise klasik müzik olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

muzik

Kitap okuyun

Anne karnındaki bebeğe kitap okumak yine zihin gelişimleri açısından faydalı olacak bir eylemdir. Günün belirli vakitlerinde seçeceğiniz bir kitabı bebeğinize okuyabilirsiniz. Seçeceğiniz kitabın basit ve uzun olmayan cümlelerden oluşması bebeğinizin ağzınızdan çıkanları daha kolay dinleyebilmesi açısından önemlidir. Çocuklar için hazırlanmış basit hikaye kitapları uygun bir seçim olacaktır. Bebeğinize kitap okurken sakin bir ses tonu kullanmaya dikkat edin.

hamile-kitap