Gebe kalındığının en büyük işaretlerinden birisi de geciken adet kanaması olmaktadır. Bir çok evli insanlar bu durumdan sonra gebe olduklarından şüphelenerek test yapma yoluna gidilmektedir.

Gebe kalındığının kesinleşmesinden sonra ise düzenli aralıklar ile bir kadın doğum uzmanına gidilmesi hem bebeğin sağlığı hem de annenin sağlığı için çok önemli bir husus olmaktadır.

Gebeliğin kesinleşmesinin ardından anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri durumlardan birisi de bebeklerinin sağlıklı olup olmadığıdır. Yani kalbinin atıp atmadığı.

Bu ilk haftalardan belli olmayan bir durumdur. 6 ve 8. Haftadan sonra bebeğin kalp atışı ultrason yardımı ile dinlenebilmektedir. Fakat öncesinde bu mümkün değildir. Bazen 8. Haftadan sonra dahi kalp atışı duyulmayabilir. Bunun sebebi çoğu zaman sperm ve yumurtanın geç döllenmesinden kaynaklıdır. Birkaç hafta daha beklenmesinin ardından kalp atışlarının duyulması mümkün hale gelir.

Eğer 12. Hafta olduğu halde kalp atış seslerini duyamıyor iseniz bu durum kötüye işaret edebilmektedir. Muhakkak doktorunuza konu ile ilgili danışmanız gerekir. Doktorunuz bu gibi durumlarda kesin bir şey söyleyebilmek için sizi alttan kontrol etmek isteyebilir. Bu durumda sizin izninize danışılır.

Bebeğin kalp atışlarının en rahat duyulduğu dönemler 10 ila 12. Hafta olarak saptanmıştır. Bu haftalardan önce kalp atışlarını duymak için acele etmemeniz gerekmektedir.