Hamile olduklarını öğrenen kadınları merak ettikleri en büyük sorulardan birisi de, bebeğin hareketlerinin ne zaman hissedilmeye başlanacağıdır. Özellikle ilk kez annelik deneyimini yaşayan kadınlar karında oluşmakta olan her kıpırtıyı bebeğin hareketi olarak algılayabiliyor.

 

Bazen ise hareketsiz olmasından korkarak bebeğine bir zarar geldiğini düşünerek ruh halini olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür durumlara yer kalmaması için bebeğin hareketlenmesinin ilk aylarda olmadığını söyleyebiliriz.
Genellikle karında meydana gelen gazları anne adayları bebeğin hareketleri olarak düşünebilmektedir. Bilinmesi gereken, hamile olmayan kadınların dahi karnında zaman zaman hareketlenmeler hissedilebilmektedir. Bunun sebebi her zaman bebek değildir. Muhtemelen gaz sıkışmasından ötürü bu hareketlenmeleri hissediyorsunuz.
Gebelikte 12. Haftanın aşılması ile birlikte bebeğin hareketlerini az da olsa hissetmeye başlarsınız. Daha önce deneyim yaşamış olan anne adayları bu hareketleri daha bariz şekilde hissetmektedirler. Fakat daha önce gebeliği yaşamamış deneyimsiz anne adayları bu küçük kıpırdanmaları hissetmeyebilirler.

 

Bu telaş yapılacak bir durum değildir. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde net olarak hissedebileceksiniz. 4. Aydan sonra vücudu bariz şekilde oluşmaya başlayan bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz daha muhtemel olacaktır.
Bazı kişiler kız çocuklarının daha erken dönemde hareketlendiğini dile getirmektedir. Fakat bu söylentiden ibaret bir durumdur.

Kız ya da erkek bebeklerinin hareketlerinde bir öncelik yoktur. Bebeğinizin 28 haftalık olmasından itibaren hareketlerini sayabilirsiniz.