Gebe kalındıktan sonra, bir süre daha bebeğin varlığı hissedilmemektedir.  Gebeliğin kesin olduğu hcg ile tespit edildikten sonra, anne adayı düzenli olarak doktor kontrollerine gider. Hcg testi belirli dönemlerde tekrar yapılır.

Kesin olarak hamile olduğu öğrenildikten sonra, annenin kesesinin görülmesi için 5. İla 6. Hafta aralarında tekrar gelmesi söylenir. Bazı geç döllenme gibi problemlerde bu süre bir iki hafta daha uzayabilmektedir.

Her bebeğin kesede görünme dönemleri farklı olabilir. Bebeğin hareketlenmesi ise biraz daha zaman alır. Bazı bebekler anne rahminde çok daha hareketlidir. Sürekli hareket ederler ve anne bunu daha net hisseder.

Bazı bebekler ise daha az hareket eder, fakat bu bebeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece biraz daha beklenmesi gerektiğine işarettir.

Çoğunluk ile 7 ila 8. Haftalar arasında hafif hareketlenmeler hissedilir. Bu dönemlerde sabırlı olunması gerekmektedir.

Fakat daha yoğun hareketlenmeler 14. Haftadan sonra görülmektedir. Öncesinde küçük kıpırtılar şeklinde hissedilen bebek, 14. Haftadan sonra daha bariz ve daha çok hissedilmeye başlar.

Gebelik deneyimini daha önceden de yaşamış olan kadınlar bu hareketleri daha çok hissetmedirler. Fakat ilk kez anne olmaya hazırlananlar bu hareketleri daha az hissedebilirler. Bu durum anneyi telaşlandırmamalıdır.

En yoğun ve en güçlü hissedilen dönem ise 6. Aydan sonra başlamaktadır. Bu dönemde hem hareketler çok net hissedilir hem de bebek ultrasonda daha net görülür.