Anne olmak, dünyanın en özel duyguları içerisinde başı çekenlerdendir. Anne adayı, bebeğini içinde hissettiği ilk andan itibaren kendini çok farklı bir dünyanın içerisinde yer alıyor gibi hissetmektedir. Özellikle de her geçen gün değişen ve büyüyen karın bölgesi, dolayısıyla da büyüyen bebeğinin hareketlerini hisseden anne adayı, kendine ve bebeğine daha çok dikkat etmek, daha sağlıklı yapabilmek için beslenme konusunda bazı hususlara daha çok dikkat etmektedir.

İşte, anne adaylarının beslenme noktasında dikkat etmesi gereken hususlar:

1- Sigara ve alkol bir anne adayının hem kendine hem de bebeğine yapacağı en büyük sıkıntılı durumlardan birisidir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

2- Çay, kahve, içerisinde kafein içeren meşrubatlar, asitli ve içerisinde pek çok katkı maddesi bulunan içecekler tüketilmemeli, onun yerine ağırlıklı olarak süt, taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketilmelidir.

3- Mevsim meyve ve sebzeleri tüketilmeli, üzerlerinde herhangi bir kalıntı olmaması adına da çok iyi yıkanmalıdır.

4- Haftanın her gününde protein alımı düzenlenmeli, örneğin 2 gün kırmızı et tüketilmeli, 2 gün tavuk veya aynı klasmandaki hindi tüketilmeli, 2 gün mutlaka balık (taze ve iyi durumda olduğuna dikkat edilmeli) tüketilmeli, 1 gün de bitkisel protein açısından çok zengin olan kurubaklagil tüketilmelidir.

5- Günlük diyetlerinizi doktorunuz ile birlikte düzenleyerek daha sağlıklı beslenebilirsiniz.