Doğum, hem zor  hem de çok güzel, ancak anne adayının kendini mutlaka hazırlaması gereken bir süreçtir. Hem psikolojik hem de fiziksel açıdan hazırlanılması gereken doğum anı, anne adayının kendini daha rahat hissedebilmesi açısından önemlidir.
Özellikle de doğuma hazırlık egzersizleri, rahat bir doğum geçirilebilmesi için çok önemlidir.

Bu egzersizlere ortalama 5. 6. aylarda başlanmalıdır. Hemen her gün yapılan bir etkinlik haline getirilmeli ve ilk zamanlarda yavaş yavaş başlanan, daha kısa süreli olan bu egzersizler, zaman içerisinde günde 20 dakikaya çıkarılacak şekilde arttırılmalıdır.

Psikolojik olarak da bir annenin enerji yüklenmesi çok önemli olduğundan, hamileleri enerji dolu hissettirecek en iyi durumun egzersiz yapmak olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle de günlük olarak yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler, bir anne adayını çok enerjik hissettirecek ve aynı zamanda da doğum anı için kasların daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Yapılan egzersizler, doğum anını kolaylaştırmakta ve normal doğum yapacak olan anne adaylarının doğum süresini de azaltmaktadır. Bu nedenle, hem doğum anı için, hem hamilelik süreci için, hem de doğumdan sonrası için anne adayının da bebeğin de sağlığı adına egzersiz yapmanın çok yararlı olduğu unutulmamalıdır.

Doğum sancılarını da azımsanamayacak kadar azalttığından egzersizler çok önemlidir. Aynı zamanda psikolojik olarak da bakıldığında, daha aktif bir hamilelik süreci geçiren kadınlarda stres, endişe, uykusuzluk gibi olumsuz belirtiler daha az görülmektedir.