Birçok kadın otuzlu yaşların ortasında hamile kalır. Bu yaşlarda hamilelik döneminde sorunlar gözükse de bu riskleri ortadan kaldırabilmenin yolları vardır.

Hekimle Görüşün:

İlk olarak bu konuda yapılması gereken şey, hamilelik planlarını ve yaşam tarzına ilişkin tüm konuları bir hekime danışmaktır. Özelikle sağlığınızla ilgili detaylı bilgiler, ailede bulunan hastalıklar, geçirilen ameliyatlar, bağımlılıklar, kullanılan ilaçlar vs. gibi konular tek tek inceleme altına alınmalıdır.

Belirli Rutinler Oluşturun:

35 yaşında hamile kalan kadınlar için, hamilelik döneminde daha titiz davranılması lazımdır. Özellikle belirli rutinler oluşturulması ve bunlara bağlı davranılması daha risksiz bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olur. Günlük olarak en az 8 saat uyku, taze gıdalarla dolu olan bir beslenme programı, haftada 4 gün 30 dakika boyunca egzersiz, dinlenme vs. günlük rutinler arasında bulunması gerekir. Bu hem sağlığınız adına hem de doğumun rahat geçmesi adına önerilen bir programdır.

Alışkanlıkları Gözden Geçirin:

Özellikle hamilelik dönemlerinde kadınlar kuaför ziyaretlerini aynı sıklığıyla sürdürmeye devam ediyor. Ancak bu durum kimyasallarla sürekli haşır neşir olmanızı gerektirdiğinden dolayı, bir süre sonra sizin için zararlı bir hale gelebilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kuaföre gitme sıklığını azaltarak, sadece kısıtlı olarak buraya gitmeniz mantıklı olacaktır. Bunun yanında eğer imkânınız bulunuyorsa, düzenli bir şekilde masaj yaptırmak için harekete geçebilir ve doğumu bu şekilde daha kolay bir şekilde gerçekleştirme şansı yakalayabilirsiniz.