Ülkemizde doğum yaşı gün geçtikçe daha çok yükselmeye başlıyor. Çeşitli ekonomik ve sosyal faktörlere bağlı olarak gelişen bu durum bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. 35 yaş ve üzeri hamilelikler ‘’geç hamilelik’’ olarak adlandırılmakta ve bazı komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Hamilelik vücudun çok büyük değişiklikler geçirdiği bir süreç ve yaş faktörleri bu sürecin sağlıklı olarak devam etmesinde önemli bir etkiye sahip. Geç hamileliklerde vücudun yapısında meydana gelen bu olağanüstü değikilikleri tolere etmek çok kolay olmuyor. Hipertansiyon, diyabet, kalp- damar hastalıkları, dış gebelik ve rahim problemlerinin görülme yüzdesi ileriki yaşlarda daha fazla yükseliyor ve sonucunda anne adayının ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabiliyor.

35 yaş üstü hamilelik anne karnındaki bebek açısından bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Düşük riski %30’a varan oranlarda artmakta, iri bebeklere yol açmakta ve bu durum anne adayında çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır. Ayrıca bebekte gelişme geriliği ve down sendromu gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı geç hamileliklerde daha çok artış göstermektedir.

Ancak tıbbın ilerlemesi, yaşam kalitesinin daha fazla artması ve elbette anne adayının bilinç düzeyi geç hamileliklerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını da mümkün kılmaktadır. 35 yaş üzeri anne adayları erken yaşta hamile kalanlara göre daha dikkatli davranarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilir, çeşitli problemlerle karşılaşmadan bu süreci tamamlayabilirler.

Geç hamileliklerde nelere dikkat edilmeli?

Yüksek tansiyon ve şeker problemlerine karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Muhtemel rahatsızlıklara karşı doktorunuzla sürekli irtibat halinde olmak ve bunları önlemek için önceden tedbir almak oldukça önemlidir.

Kilo yönetimine dikkat etmek gerekmekte, aşırı kilo almaktan mutlaka kaçınılmalıdır. Kilo yönetiminin sadece hamilelik dönemine ait olmadığı hamilelik öncesinde de fazla kilolara karşı önlem almak gerektiği unutulmamalıdır.

Hamileliklerde görülen rahatsızlıkların en büyük nedenlerinden biri de strestir. Stres faktörlerine karşı kendinizi kontrol altına alın ve sakin kalmaya dikkat edin. Sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı bir zihne sahip olmak gerektiğini unutmayın!